Thanks To All Who Participated in the 7th Annual KROC Great American Beer Challenge

There were 147 entries judged and 83 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Keas
Co-Brewer: Brian Pramov
Night Ryder 29A: Black IPA / Cascadian Dark Ale Rock Hoppers
2nd Emily Thomason
Co-Brewer: Adam Frank
Commons 7B: California Common Beer
3rd Reid Vicars
Co-Brewer: John Vicars
Rocket Sled 22C: Wood-Aged Beer Weiz Guys

Winning Entries

Category 1B: Standard American Lager (1 entry)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Reinhardt Loggerhead 1B: Standard American Lager Mile High Monks

Category 1C: Premium American Lager (2 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Keas KGD 1C: Premium American Lager Rock Hoppers
2nd Jonathan Kissinger Taste Great Less Filling 1C: Premium American Lager WORTS OF WISDOM

Category 2C: Classic American Pilsner (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Johnson
Co-Brewer: Jose Balderrama
Summit American Pilsner 2C: Classic American Pilsner Eric Johnson
2nd Daniel Oliva Pilsnerizer 2C: Classic American Pilsner

Category 4A: Dark American Lager (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geoff Shipley Biggs Dark Lager 4A: Dark American Lager
2nd George West
Co-Brewer: Alexis West
Alex’s Lager 4A: Dark American Lager Hop Barley
3rd Jonathan Kissinger Darkside Lager 4A: Dark American Lager WORTS OF WISDOM

Category 6A: Cream Ale (2 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Richard Kolkovich Cryogenic Cream Ale 6A: Cream Ale Foam on the Range
2nd Torre Ahlberg Cream Ale 6A: Cream Ale

Category 6B: Blonde Ale (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Wojcik Amarillo Blonde No. 2 6B: Blonde Ale
2nd Mark Aichele Aichele Kolsch 6B: Blonde Ale None at present
3rd Matt Kriewall They Are More Fun Ag108 6B: Blonde Ale Liquid Poets

Category 6D: American Wheat or Rye Beer (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Keas Wheaties 6D: American Wheat or Rye Beer Rock Hoppers
2nd Andy Nelson Everyday 6D: American Wheat or Rye Beer mile high monks
3rd Jay Waldner
Co-Brewer: Shanon Waldner
Rye 4 Rye 6D: American Wheat or Rye Beer Ale Riders

Category 7B: California Common Beer (3 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Emily Thomason
Co-Brewer: Adam Frank
Commons 7B: California Common Beer
2nd George West
Co-Brewer: Alexis West
Alex’s Steam 7B: California Common Beer Hop Barley
3rd Matt Kriewall California Memories Ag84 7B: California Common Beer Liquid Poets

Category 10A: American Pale Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff McPherson Chalazion Gold Harvest Ale 10A: American Pale Ale none
2nd Preston Hartman Preston’s Pale Ale 10A: American Pale Ale
3rd Chris Stastny All Mosaic All The Time 10A: American Pale Ale KROC

Category 10B: American Amber Ale (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Johnson
Co-Brewer: Jose Balderrama
Blackout Amber Ale 10B: American Amber Ale Eric Johnson
2nd Emily Thomason
Co-Brewer: Adam Frank
Amber Ale 10B: American Amber Ale
3rd David Eddy Dave’s Amber 10B: American Amber Ale

Category 10C: American Brown Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dennis Henson Brown Eyed Ale 10C: American Brown Ale KROC
2nd Ryan Clark Ryan’s Brown Ale 10C: American Brown Ale
3rd George West
Co-Brewer: Alexis West
Alex’s Brown 10C: American Brown Ale Hop Barley

Category 12B: Robust Porter (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st George West
Co-Brewer: Alexis West
Alex’s Robust 12B: Robust Porter Hop Barley
2nd Mark Aichele Aichele Porter 12B: Robust Porter None at present
3rd Ernie Diaz
Co-Brewer: Kelly Diaz
Puppy Love Porter 12B: Robust Porter

Category 13E: American Stout (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Preston Hartman Sir Stout 13E: American Stout
2nd Brian Pramov Papa Dude Crude 13E: American Stout Rock hoppers
3rd Larry Williams Employee Of The Month 13E: American Stout KROC

Category 14B: American IPA (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Reinhardt Lilly Hammer 14B: American IPA Mile High Monks
2nd Larry Williams The Hop Intern 14B: American IPA KROC
3rd Jeff Fountain Hops Of A Feather 14B: American IPA Mash Heads

Category 14C: Imperial IPA (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Kriewall TOO Much Of A Good Thing Ag113 14C: Imperial IPA Liquid Poets
2nd Steve Frost
Co-Brewer: Matt Hamilton
Chaos IPA 14C: Imperial IPA Centennial State Brewimg
3rd Daniel Oliva Barney Double IPA 14C: Imperial IPA

Category 19C: American Barleywine (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Kriewall Big Boy Ag67 19C: American Barleywine Liquid Poets
2nd Larry Williams American Barleywine 19C: American Barleywine KROC
3rd Peter Cowles Aspetuck Barleyhopper 19C: American Barleywine The Brewing Network

Category 20A: Fruit Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Osborn Pomegranate Wheat 20A: Fruit Beer Liquid Poets
2nd Matt Hamilton Kumoniwanna Laya Toasted Coconut Milk Stout 20A: Fruit Beer Centennial State Brewing
3rd Matt Kriewall Rassy Brown Ag105 20A: Fruit Beer Liquid Poets
HM Justin Anderson Tart Pie Cherry Milk Stout 20A: Fruit Beer GUMBY

Category 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Preston Hartman Herbitude Hypnotic Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Kevin Royer
Co-Brewer: Moriah Lowdermilk
The Conquistador Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Ken Williams Samhain Saison 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Brew Brothers of Pikes Peak

Category 22B: Other Smoked Beer (1 entry)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Hagerbaumer Pale Ale With A Hint Of Smoke 22B: Other Smoked Beer KROC

Category 22C: Wood-Aged Beer (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Reid Vicars
Co-Brewer: John Vicars
Rocket Sled 22C: Wood-Aged Beer Weiz Guys
2nd Mike Froehlich Sasquatch 22C: Wood-Aged Beer KROC
3rd Andy Nelson Group Of 12 22C: Wood-Aged Beer mile high monks

Category 23A: Specialty Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Ellis West Coast Vienna Lager 23A: Specialty Beer ---
2nd Mark Wojcik Resurrection Red 23A: Specialty Beer
3rd Peter Cowles Aspetuck Double Red Mongrel 23A: Specialty Beer The Brewing Network

Category 29A: Black IPA / Cascadian Dark Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Keas
Co-Brewer: Brian Pramov
Night Ryder 29A: Black IPA / Cascadian Dark Ale Rock Hoppers
2nd Ken Williams Midnight IPAD 29A: Black IPA / Cascadian Dark Ale Brew Brothers of Pikes Peak
3rd Ronald Perez
Co-Brewer: Tim Grote
Black Sheep IPA 29A: Black IPA / Cascadian Dark Ale
HM Peter Cowles Aspetuck Pedro Negro 29A: Black IPA / Cascadian Dark Ale The Brewing Network

Category 30A: American Sour (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brandon Stratton The Funk 30A: American Sour KROC
2nd Brandon Stratton Barrel Sour 30A: American Sour KROC
3rd Ryan Thomas Whiskey Sour 30A: American Sour Kroc